Fall Sports

  • HIGH SCHOOL

    FOOTBALL
    Zac Dayton, Head Coach

    Rob Acar, Assistant

    Brian Farnham, Assistant

    Nick Marino, Assistant

    Eric Dicrescenzo, Assistant

    Mike Sheridan, Volunteer Assistant

    Tony Pinckard, Volunteer Assistant

    Sean Andrew, Volunteer Assistant

    Spencer McCoy, Volunteer Assistant

    Don Olsen, Volunteer Assistant


    GIRLS SOCCER
    Charles Witte, Head Coach

    Laura Dochney, JV

    BOYS SOCCER

    Nick Hanuscin, Head Coach

    Ryan Barth, JV

    Carl Friedrich, Volunteer Assistant

    Jake Heyser, Volunteer Assistant

    CHEERLEADING
    Stephanie Palese

    BOYS XCOUNTRY
    David Donohue, Head Coach 

    Jacob Dinerman, Volunteer Assistant

    GIRLS XCOUNTRY
    Jim Younglove, Head Coach 

    FIELD HOCKEY
    Gina Brown, Head Coach  

    TBD, Assistant

    GIRLS TENNIS 
    Tom Mulligan, Head Coach

    Jordan McNamara, Assistant

    Brian Erhardt, Volunteer Assistant


    MIDDLE SCHOOL

    GIRLS SOCCER
    Nikki Graham 

    BOYS SOCCER

    Brendan Sheehan

    COED RMS CROSS COUNTRY
    Claire Arena 

    FIELD HOCKEY
    Quinn Basewitz
     

     

Winter Sports

  • HIGH SCHOOL

    BOYS BASKETBALL
    Paddy McNamara, Head Coach 

    Jeb Howley, JV
    Rich DelVecchio, Volunteer Assistant

    GIRLS BASKETBALL
    Mark Petito, Head Coach

    Eric Dicrescenzo, JV

    tbd, Volunteer Assistant

    SWIMMING
    Maura McDermott, Head Coach
    Kellan Burke, Assistant
    Anthony Fitzpatrick, Volunteer Assistant 

     

    Winter Track
    Jim Younglove, Head Coach
    Chris Cybulski, Assistant

    Jacob Dinerman, Assistant

    Alicia Ezekiel-pipkin, Assistant

    Bill Hoover, Volunteer Assistant

    Mike Thomson, Volunteer Assistant

    WRESTLING
    Brian Farnham, Head Coach

    Chris Wolf, Assistant
    Tyler Cunningham, Volunteer Assistant

    Brian Nelson, Volunteer Assistant


    MIDDLE SCHOOL

    BOYS BASKETBALL

    Ryann Burke

    Jen Torroni

    GIRLS BASKETBALL

    Colleen Kelly

    Grace Marshall

    WRESTLING


    Brian Botcheos, Head Coach
    Tim Gaines, Assistant

Spring Sports

  • HIGH SCHOOL

    BOYS LACROSSE
    John Consuegra, Head Coach  


    Brad Campbell, Varsity Assistant

    Ed Dold, Varsity Assistant


    GIRLS LACROSSE
    Julie Sullivan, Head Coach

    Shannon Agnew, Varsity Assistant

    Katie Burns, Varsity Assistant

    GOLF
    Brian Madden, Head Coach 

    BASEBALL
    Nick Delgozzo Head Coach  

    Ryan Brown, Varsity Assistant
    Sean Drummey, JV

    Brian Kulak, Volunteer Assistant

    SOFTBALL
    Gary O' Brien,  Head Coach 

    Alison Bastien, Varsity Assistant
    Jamie McGroarty JV

    BOYS TENNIS
    Brian Erhardt, Head Coach

    Tom Mulligan, Assistant

    HADDON TOWNSHIP ROWING
    Gregg Francis, Head Coach

    TRACK AND FIELD

    Jacob Dinerman & Dave Donohue, Boys Head Coaches 
    Jim Younglove, Girls Head Coach 
    Bill Hoover, Assistant
    Mike Thomson, Assistant
    Chris Cybulski, Assistant
    Alicia Ezekiel-Pipkin, Assistant

    Eric Dicrescenzo, Assistant

    MIDDLE SCHOOL

    TRACK AND FIELD

    Mike Mahon, Head Coach

    Claire Arena  Assistant


    Cristine Crysler, Assistant

Athletics Department Contacts